Looduspärane aiapidamine

By 15. dets. 2019Uudised

Väikese Jalajälje kogukonna aednikud, Mõisamaa ökokeskusest, Merili Simmer ja Liina Järviste pakuvad võimaluse, läbi aasta, osaleda erinevatel aianduse ja toidu kasvatamisega seotud praktilistel õpitubadel. Need õpitoad on mõeldud, nii neile, kes teevad alles oma esimesi samme aiapidamises, kui ka kogenud aiapidajatele, kes sooviksid looduspäraselt aeda pidada, mis annab head saaki ja samas toetab ka meid ümbritsevat ökosüsteemi. Merili ja Liina on kogemustega aiapidajad, kes lisaks kõigele muule on mitmeid aastaid kasvatanud mahedalt idusid ja võrseid Eesti tipprestoranidele.

Me elame kliimamuutuste ja liikide hävimise ajastul. Need on globaalsed muutused, mille õiget ulatust ja tagajärgi ei tea me keegi. Samas, saame me kõik oma eludes olla globaalsete arengute mõjutajad. Üks eriti oluline viis, kuidas me oma igapäevaelus saame globaalseid arenguid positiivseks pöörata, on kohalik ja hooajaline toitumine ning ise endale toidu kasvatamine.Väga paljudel eestlastel on võimalus hoolitseda oma maatüki eest ning endale ise toitu kasvatada. Kui meil ei ole oma maatükki, on igaühel ka oma kodune aknalaud.

Õpitoad on inspireeritud permakultuuri põhimõtetest.

  1. Aknalaua aiandus – värske roheline supertoit koduselt aknalaualt
  2. Viljapuude lõikamine
  3. Kasvuhoone ABC
  4. Metsikute taimede söömine ja hoidistamine
  5. Kompost, leotised ja mulla tervis
  6. Kõrgpeenrad ja sügisene saak
  7. Seemnete säilitamine

Vaata toimumiskuupäevi kalendrist.

1. Aknalaua aiandus – Merili Simmer ja Liina Järviste

Selles õpitoas on võimalus õppida lihtsa vaevaga kasvatama endale supertoiduks võrseid, mini-salateid ja idusid. Võrsed ja idud on mikrotoitainetest, lõhnadest ja maitsetest pungil väikesed taimed, mille kasutamisel on väga palju võimalusi. Neid on võimalik kasvatada iga kodu aknalaual.

Räägime ja proovime järgi, kuidas kodustes tingimustes on kõige lihtsam idandada erinevaid idusid – mungoast ja lutsernist, rukola ja tatrani. Külvame ja maitseme ka erinevaid võrseid – rediseid, nisu, herneid, brokkolit, kapsalisi jne.

 Kõik osalejad saavad kaasa karbikesed enda külvatud võrsetega ja stardikomplekti sobilikke seemneid idandamiseks ning võrsete kasvatamiseks.

2.  Viljapuude lõikamine – Heli Molok

Viljapuude lõikamise õpitoas õpime viljapuude lõikuse põhialuseid. Käime koos Heli Molokiga Mõisamaa õuna- ja viljapuuaias ning teeme tutvust sellega, kuidas erinevaid võratüüpe ja õiepungi ära tunda, määrata okste vanust ning võrasid kujundada. Meil on võimalus vaadata ja proovida lõigata väga eri vanuses puid.

Õpituba juhendab Heli Molok, kes on TKAK aianduse eriala õpetaja, erialalt põllumajandusteaduse magister, aianduse erialal MSc. Viljapuud võra kujundamist õpetab Luua Metsanduskooli arboristi eriala õpilastele. 

3. Kasvuhoone ABC – Merili Simmer ja Liina Järviste

Selles õpitoas räägime sellest kuidas kütteta kasvuhoonest saada saaki enamikul aastast: milliseid taimi kasvatada erinevatel kuudel, miks on oluline kasvatada mulda, kuidas kavandada kasvuhoonet ning kuidas kodune kasvuhoone võiks olla seotud komposti süsteemiga. 

4. Metsikute taimede söömine ja hoidistamine – Janek Kõvask

Jalutame ringi, põllul, aias, metsas ja vaatame, mida umbrohtudest, metsikult kasvavatest- ja kultuurtaimedest sobib süüa, millistes kogustes, kuidas neid säilitada, hapendada jne. Valmistame ise ka hapendatud umbrohtusid ja maitseme erinevaid metsikuid taimi ja nendest tehtud toite.

5. Kompost, leotised ja mulla tervis – Liina Järviste, Merili SImmer

Räägime kuidas kasvatada mulda, tõrjuda kahjureid, et saada parimat saaki. Öeldakse, et aedniku esimene eesmärk on kasvatada mulda ja seejärel alles taimi. Räägime ja proovime praktikas, kuidas kasvatada ja hoolitseda mulla eest ning sellega tagada ka terved taimed. Proovime, kuidas teha lihtsalt erinevaid loodussõbralikke kahjuritõrje ja väetamise leotisi. Teeme koos aiakomposti, hapendatud bokachi komposti ja räägime ka biosöest ning sellest, kui oluline on hoida koduses aiapidamises aineringet.

6. Kõrgpeenrad ja sügisene saak – Liina Järviste, Merili Simmer

Mida ja kuidas kasvatada, et saaksime oma koduaiast värsket toidukraami ka veel hilissügisel ning isegi talvel ja kohe varakevadel lume sulades? Kuidas teha peenraid ilma kaevamata ning ühtlasi tagada parim kasvukeskkond taimedele? Kuidas kasutada loovalt ära aiajäätmeid?

Selle õpitoas õpime tegema mitte-kaevamise meetodil põhinevaid kõrgpeenraid ning kavandama oma aeda ja taimi nii, et saame saaki võimalikult pikalt. Nendes peenardes saab ära kasutada palju aia- ja majapidamises tekkivaid jäätmeid, kasvatada mulla viljakust ning luua taimedele sobivaim kasvukeskkond. Räägime ja vaatame milliseid erinevaid kõrgpeenra tüüpe on ja kuidas neis erinevat orgaanilist materjali  kasutada.

7. Seemned ja kuidas neid ise säilitada – Merili Simmer

Tänapäeval on kadunud väga suur osa just meie oludesse ja väike-aedadesse sobivate köögiviljade seemneid. Selles õpitoas käsitleme kuidas ise seemneid kasvatada ja kui väärtuslik on kohalike, rahvaselektsiooni- ja pärandsortide kasvatamine ja säilitamine. Räägime kuidas vanu ja väärtuslikke taimesorte kasvatada mitmeid hooaegu ning kuidas erinevate köögiviljakultuuride seemneid koguda, puhastada ja säilitada. Õpime milliseid seemneid ja taimi saab ise paljundada. Praktilise poole pealt õpime, kuidas erinevaid seemneid puhastada.